
Miliardář Karel Janeček v pátek ohlásil prezidentskou kandidaturu ve volbách 2023, o které se již dlouho spekulovalo. Současně zahájil kampaň „Tohle jsme my“, která sdružuje občany, již vidí budoucnost ČR podobně jako Janeček.
Milí členové a přátelé Czech Business Clubu,
koho budete volit?
Přijďte v úterý 29.3.2022 v 17:21 - 19:00 diskutovat s kandidátem na českého prezidenta Karlem Janečkem (*1973) o tom, co by dělal jinak než současná hlava státu, jak se dívá na společnost, na krizové situace, na byznys, diskutovat o zemi 21.století, o vzdělávání, o svobodné společnosti, o spravedlivém státu, o životním stylu a o všem, co vás zajímá..
Těším se na setkání s Vámi
Romana Šedá
prezidentka CBC
Český miliardář se narodil r.1973 v Plzni. Proslul hlavně volebním systémem D21, tedy Janečkovou metodou, kterou také poslední roky propaguje. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, kde také přednášel finanční matematiku. Později se vzdělával na několika univerzitách ve Spojených státech, kde získal i doktorský titul PhD. v oboru finanční matematika na vyhlášené škole Carnegie Mellon University v Pittsburghu.
Je spolumajitelem (23,6 procenta) a předsedou dozorčí rady společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Na sklonku roku 2010 spolu s hercem Janem Krausem a pivovarníkem Stanislavem Bernardem založili Nadační fond proti korupci, který podporuje projekty odhalující korupční jednání ve veřejné správě. Založil též Institute H21, což byl Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu – dnes se jmenuje Nadační fond Neuron na podporu vědy, Nadační fond pomoci a platformu Znesnáze21, Nadaci Karla Janečka a nadaci Science 21.
Už jako student si Janeček vydělal první milion v amerických kasinech. Povedlo se mu to tak, že využil své matematické znalosti při hře black jack a dokázal vypočítat pravděpodobnost, zda spíše vyhraje, či prohraje. Do většiny kasin v USA má tak zakázán vstup.
S vyhranými penězi začal obchodovat na finančních trzích. Kolem roku 2000 začal vést firmu RSJ, která se stala výrazným hráčem v obchodu s cennými papíry. V té době přišel na nápad vyvinout program, který by uměl sám obchodovat na burze. Díky tomu počítače jeho firmy skutečně samy obchodují a vydělávají stovky milionů korun ročně. Janeček tak zbohatl především na algoritmickém tradingu pod hlavičkou RSJ.
Janeček je posedlý číslem 21, což se projevuje i v názvech jeho firem, například ve startupovém inkubátoru UP21, leteckém simulátoru Pilot21 či závodním týmu Racing 21.
Systém D21 je hlasovací a volební nástroj. Základním předpokladem D21 – Janečkovy metody je, že každý volič má k dispozici více hlasů, než kolik je vítězných možností. Všechny hlasy mají stejnou váhu a volič je může, ale nemusí použít všechny.
Pro každou z možností lze hlasovat pouze jedním hlasem. Pro udělení minusového hlasu je nutné rozdat alespoň dva plusové. Počet plusových a minusových hlasů se může měnit podle konkrétní volební situace. K modifikacím vždy dochází podle základního algoritmu. Systém je složitější oproti dosavadnímu, Janeček se ho však snaží delší dobu prosadit.
Díky efektu více hlasů vítězí v D21 taková možnost, na které se svými hlasy shodne co nejvíce voličů a hlasujících. Minusový hlas odhaluje kontroverzní možnosti, které sice mohou mít hodně zastánců, ale také odpůrců. To oslabuje populisty, extremisty a další kandidáty, kteří rozdělují společnost.
Svou první manželku Michaelu poznal Janeček ještě na studiích. Mají spolu dvě dcery. Druhá Janečkova manželka Mariem Mhadhbi byla tunisko-francouzského původu. Při rozvodu se objevily neshody týkající se péče o jejich syna. Mariem dokonce na Janečka podala trestní oznámení za domácí násilí, ale francouzský soud obvinění smetl ze stolu.
Současná Janečkova partnerka se jmenuje Lilia Khousnoutdinova. V létě 2017 spolu uzavřeli buddhistický sňatek. V květnu 2018 se jim narodila dcera Isabela a v roce 2021 syn Karel a stali se oficiálně manželským párem.